Vyhledat
  • Klára a Lucie

Knihy z naší poličky - červenec 2020
Stoprocentní riziko / Jean-Michel Guenassia

Asi znáte rozsáhlý román Jeana-Michela Guenassii Klub nenapravitelných optimistů. Ano, to je i naše srdcovka. Přečetly jsme ale už i Nezmara, Vysněný život Ernesta G. či naposledy O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky. Nyní se nám dostala do ruky Guenassiova útlá prvotina Stoprocentní riziko - příběh hráče tělem i duší, Baptista Dupré. Ten nakonec hraje ve svém životním příběhu doslova o všechno. Jeho neuvěřitelný příběh je inspirován skutečnou událostí, ačkoliv se zdá, že kombinace tolika šťastných i nešťastných náhod musí být pouze výplodem spisovatelovy fantazie. Čte se jedním dechem.

Plachetnice na vinětách / Jiří Hájíček

A jsme u nás v Česku. V intimním příběhu Marie, rozvedené docentky literatury, najdete letní románek, shakespearovskou lásku, dětské vzpomínky, sourozeneckou nevraživost a nekonečný, neskutečně věrný smutek z odcházení stárnoucích rodičů. Víc prozrazovat nebudeme a knížku Jiřího Hájíčka z vydavatelství Host vám na prázdniny doporučujeme opravdu vřele.


101 Champagnes: And Other Sparkling Wines To Try Before You Die /Davy Zyw

Jestli se zajímáte o svět vína a bublinek tak jako my, takhle knížka je další super čtení. Davy Zyw vybral svých nejoblíbenějších 101 šumivých vín, která doporučuje vaší pozornosti. V jednotlivých kapitolách vždy krátce představí vinařství, ze kterého víno pochází a odprezentuje vybranou lahev. Knížka je k dostání v angličtině, ale je napsaná lehce, vtipně a svižně. Za to, že si při čtení procvičíte i cizí jazyk, si pak sklenku bublinek určitě zasloužíte.


Radikální upřímnost / Brad Blanton

Lžeme všichni a lžeme neustále. Lhát nás učí dokonce i vlastní rodiče, a to od malička. Jenže, neustálé lhaní a předstírání něčeho, co není pravda nebo neodpovídá skutečnosti, nás vyčerpává a způsobuje nám stres.

„Tento stres má v konečném důsledku na svědomí deprese i úzkosti a souvisí s chronickou únavou, syndromem vyhoření i nejrůznějšími tělesnými obtížemi. Neupřímnost je zároveň zdrojem problémů v mezilidských vztazích... Když neříkáme našim nejbližším lidem pravdu o tom, co cítíme, drží nás to uzamknuté v našem mentálním vězení. Čím déle v tomto vězení zůstáváme, tím rychleji náš život upadá do šedi a vytrácí se nám z něj radost a živost. Máme na výběr se buď z tohoto vězení vysvobodit, nebo pomalu umřít. Cestou, jak se dostat ven, je stát se upřímným.“

Autorem amerického bestselleru je psychoterapeut Brad Blanton, který se považuje za experta na lhaní a zvládání stresu. Pořádá workshopy zaměřené na mezilidskou upřímnost. Celý život se věnuje občanskému aktivismu. Vlastní upřímností si vysloužil mnoho uznání i mnoho kritiky.

Tahle knížka je praktickým manuálem, jak dosáhnout ve svém životě svobody. Ovšem přestat lhát sobě i ostatním chce tedy nesmírný kus odvahy. Pomalu se o to pokoušíme i my.

Faktomluva (Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají) / Hans Rosling a kolektiv

Lékař, statistik a popularizátor Hans Rosling odhaluje v této knize 10 instinktů, nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny).

My v P2M jsme odhalili, že máme největší problém se "zobecňováním". Hned v úvodu knížky totiž najdete test, díky kterému i vy rychle zjistíte, jak moc sami podobným zkreslením podléháte. Možná se budete divit stejně jako my.

Prostě, soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět kolem nás je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A co víc, dokonce se hodně rychle zlepšuje, což jsou super zprávy a zejména kvůli nim stojí tahle kniha za přečtení.


42 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© Copyright P2M Consulting, s.r.o., 2019 

se sídlem U Klavírky 2627/7, PSČ 150 00, Praha 5 – Smíchov

IČ: 48038938, DIČ: CZ48038938

bankovní spojení:  Fio Banka, číslo účtu: 2900696671/2010

Hledejte nás na:

  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle