Vyhledat
  • Klára a Lucie

Komunitní vzdělávání: Bydlení lidí s mentálním postižením

Příběh Jyrki Pinomaa z Finska, který je prezidentem organizace Inclusion Europe, byl pomyslným vrcholem série online seminářů, které v minulém týdnu pořádala Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice.Jyrki sám je otcem dvou, dnes již dospělých synů, Markuse a Robina, kteří trpí mentálním postižením. Jyrki, jeho žena Marianne a další rodiče podobně postižených dětí se před lety setkali na škole pro děti se speciálními potřebami v Helsinkách a společně se rozhodli, že zajistí svým dětem bydlení, ve kterém budou moci samostatně fungovat podle svých představ, samozřejmě s osobní asistencí dle svých individuálních potřeb. I přesto že systém podpory individuálního bydlení pro mentálně postižené je ve Finsku velmi pokročilý, proces stavby domu trval 8 let. Kromě výběru lokality, tvorby architektonických plánů, samotné stavby a zařizování interiérů se Jirky a další rodiče potýkali také s hledáním vhodného personálu a především s fenoménem NIMBY (Not In My Back Yard), který známe i od nás.


Další 4 večery po celý minulý týden jsme se setkávali i se spíkry z celé České republiky, kteří sdíleli své zkušenosti a know-how na téma bydlení mentálně postižených lidí u nás. Celý týden tak byl plný inspirativních zkušeností a příběhů. Bylo nám nesmírnou ctí se na tomto projektu podílet a těšíme se na další příležitosti.

Pokud byste chtěli Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR podpořit, více o její činnosti se dozvíte na https://www.spmpcr.cz/

7 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© Copyright P2M Consulting, s.r.o., 2019 

se sídlem U Klavírky 2627/7, PSČ 150 00, Praha 5 – Smíchov

IČ: 48038938, DIČ: CZ48038938

bankovní spojení:  Fio Banka, číslo účtu: 2900696671/2010

Hledejte nás na:

  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle